Lugesin 2017. aastal raamatuid kokku läbi 100 (isikliku arvepidamise järgi 21 794 lehekülge). See on üks ütlemata ilus ümmargune number ja aasta tagasi poleks ma osanud arvatagi, et kolmanda lapse ja muu pereelu kõrvalt see võimalik on. Järelduseks on tegelikult ju see, et ilmselgelt on lugemine endiselt minu jaoks prioriteet.
Lugemise väljakutse 52 teemat
Võtsin ka sel aastal Lugemise väljakutse grupis välja hõigatud 52+1 teemat ette (kokku 54 raamatut) ja need said suuremas osas esimese poole aastaga loetud. Mõned teemad jäid teise poolaastasse ka. Viimased raamatud olid teemadest “ema või isa lemmikraamat”, “33. raamat minu riiulis”, “keeruta gloobust ja riigiks tuli Sloveenia”.
Kõikide raamatute kohta jõudsin ka lugemise väljakutse gruppi postitada 🙂 Järgmisel aastal võtan ka kindlasti väljakutse teemad ette ja püüan neist kõigist ka mingi väiksegi jälje maha jätta kas blogipostituse või väljakutse grupi postitusena.
Mõned lasteraamatud ka
Tore oli tõdeda, et ma sel aastal suutsin ka lastele ette loetud raamatutel silma peal hoida ja üldse oli mu nimekirjas lasteraamatuid sel aastal päris üksjagu ka lugemise teemade osas. (Taas)avastasin selliseid vahvaid raamatuid nagu “Sipsik”, “Vanaema õunapuu otsas”, “Sirli, Siim ja saladused”, “Klaabu”, “Väike prints”, “Arabella, mereröövli tütar” jt.
Eredamad hetked
Püüdes praegu kuidagi raamatuid lahterdada või mingit top 10 nimekirja teha on ausaltöeldes päris keeruline, sest häid raamatuid sattus mu lauale väga palju. Lugesin raamatuid nii paberil, mobiiliekraanilt ja lugerist Elisa äppi kasutades ja e-raamatutena ja esmakordselt katsetasin ka audioraamatute kuulamist Audible keskkonnas. Elisa äpp raamatute kuulamise osas mingit kriitikat ei kannata, selle testisin ka ära.
Millised raamatud enim meelde jäid, sõltub kõige rohkem küsimuse esitamise hetke emotsioonidest ja kellele ma seda vastust kirjutan. Kui kohvikus jutustamas käies seda küsiti, tulid esimesena lugemisaastast meelde just need:
1) Mel Robbins “The 5 Second Rule” – Audible abil kuulasin kolm korda ja lisaks lugesin e-raamatuna lugerist ka. Hea lihtne nipp, kuidas iseendale jalaga tagumikku anda. Selle raamatu puhul olen palju lugenud tagasisidet, et esimeses peatükis räägitakse asja sisu ära ja ülejäänud raamat on mingi mõtetu teiste lugude jutustamine. Mind see ei häirinud ja pigem kinnistasid ja toetasid teiste kogemuslood kogu ideed. Samas, kui ma oleks raamatut ainult paberilt lugenud, mitte kõndimise ajal kuulanud, võib nende kogemuslugude lugemine tõesti tüütu olla.
2) Aino Pervik “Arabella, mereröövli tütar” – kooliajal on selle lugemine minust kuidagi mööda läinud ja nüüd võtsin ette. Piraadilood ei ole mulle just kõige meelepärasemad lood, aga selles oli see miski – hea ja kurja vaheldumine, kuidas nii headus kui kurjus sõltub vaatenurgast, olla ise lapsevanem ja mõelda selle lapse, neiu, peale kes seal laeval suurte meeste seltskonnas elas. Väga huvitav ja mitmeks ajaks meeldejääv lugemiselamus igatahes.
3) Epp Petrone “Lastekirju” – lugemisaasta viimane linnuke, mis tõi natuke meelerahu tagasi. Väga huvitavalt ja kaasa mõtlema panevalt lahkas ta erinevaid lastega ja laste kasvatamisega seotud teemasid. Kust pärinevad mustrid meie elus? Kuidas hakkama saada varateismelisega? Aga diagnoosiga lapsega? Milline elutarkus on ühes 2-4 aastases maailma avastavas lapses? Tegin mitmeid märkmeid ja panin nii mõnegi viidatud raamatu lähemalt uurimiseks kirja.
4) Mõned mulle meelepärased raamatud olid veel, milles olid kergelt kiiksuga lood. Lars Saabye Christensen “Modell” ja “Oscar Wilde’i lift” ning Jean-Claude Mourlevat “Siluett”. Näiteks oli esimeses neist tegu vananeva kuntsnikuga, kes endale uusi silmi osta ihkas. Kui see tehtud ja ta oma tütrest portreed tegi ning see valmis sai, oli pildil hoopis üks teine tüdruk (see, kelle silmad talle ebaseaduslikult Eestis opereeriti). Mis kõik selle loo ümber toimus, selgub lähemal lugemisel raamatust. Ülejäänud kaks olid lühemate lugude kogumikud.
Raamatuid jäi ka pooleli
Pooleli jäi raamatuid sel aastal ka, aga neid ma üles ei täheldanud. Kui ikka raamat ei meeldinud, jätsin pooleli. Nii palju on häid raamatuid, et kulutada aega millelegi, mis ei kõneta, ma ausaltöeldes ei taha.
Ahjaa, üks tuli siiski meelde – Hannes Võrno “Missioon” oli ikka nii halb, et seda ma punnitasin umbes veerandi (või poole) peale ja jätsin siis pooleli. Neid raamatuid oli ka, mida ma kohe ette võttes teadsin, et loen sealt vaid osaliselt.
Lugemata oleks sama hästi võinud jääda nt Kaido Tiigisoon raamat “Kus pingviinid ei laula” ja Gayle Forman “Kui ma jään”.
Nimekiri ja loetud raamatud
Lugemise väljakutse nimekiri:
- Raamat, kus tegevus toimub jõulude ajal – Sven Nordqvist “Pettsoni jõuluvanamasin” (raamatukogu)
- Raamat, mille tegevus toimub riigis, kus tahaksid kindlasti ära käia – Ragnar Jonasson “Snowblind”, riik Island (luger)
- Raamat, mille valid pealkirja järgi, sisututvustust lugemata – Indrek Koff “Koju” (raamatukogu), Isabelle Filliozat “Minu mõistus on otsas” (kodus), Anna Wahlgren “A Good Night’s Sleep” (e-raamat)
- „Keeruta gloobust“ ehk sule silmad, suska näpp kaardile või gloobusele. Ava silmad, vaata, kuhu sõrm sattus ja loe raamat mõnelt selle maa kirjanikult. – Ciril Kosmač “Ballaad pasunast ja pilvest” (Random country: Sloveenia, TTÜ raamatukogu)
- Raamat, mille tegelane töötab sinuga samal erialal/ametis – Allison Pearson “Kuidas ta seda suudab?” (väikeste laste ema, raamatukogust)
- Väga ilusa (erilise) kaanekujundusega raamat – Amy Tan “Köögijumala naine” (raamatukogu)
- Skandinaavia kirjaniku raamat, mis ei ole krimka/põnevik – Lars Saabye Christensen “Oscar Wilde’i lift” (raamatukogu)
- Raamat kirjastuse Tänapäev sarjast “Punane raamat” – Amelie Nothomb “Helge nostalgia” (raamatukogu)
- Raamat, mida oled juba ammu lugeda tahtnud, aga mingil põhjusel pole veel lugenud – Mart Sander “Litsid II” (raamatukogu)
- Raamat, mida kunagi ammu lugesid ja mis jättis sulle tol hetkel nii vägeva mulje, et mäletad seda emotsiooni tänaseni – Jodi Picoult “My Sister’s Keeper” (e-raamat)
- Raamat, mis on ilmunud sinu sünniaastal – Avo Paistik “Klaabu”, Aino Pervik “Arabella, mereröövli tütar” (raamatukogu)
- Raamat, mille tegevus toimub süngel sügisel või külmal talvel – Charles Martin “Mägi meie vahel” (Elisa)
- Raamat, mis oli nooruspõlves su ema või isa lemmik – Emily Bronte “Vihurimäe” (raamatukogu)
- Raamat, mida loetakse mõnes filmis – Harper Lee “Tappa laulurästast” (filmis Bad Teacher, raamatukogust)
- Raamat, kus on üle 700 lehekülje – Haruki Murakami “1Q84 I ja II osa” (raamatukogu)
- Raamat ühe ajaloolise isiku elust – Edgar Arnoldi “Walt Disney elu ja muinasjutud” (kodus)
- Raamat, mille pealkirjas on 5 sõna – Helen Sööl “Minu keha on minu oma” (kodus), Claire North “Harry Augusti esimesed viisteist elu” (Elisa),
- Raamat, millest sel aastal (2017) film linastub – Nicola Yoon “Sina minu kõrval ja maailm meie vahel” (raamatukogu)
- Raamat maa kirjanikult, mille kirjandust sa lugenud ei ole – Šolem Aš “Oru laul”, Narine Abgarjan “Taevast kukkus kolm õuna” (Armeenia, raamatukogust)
- Raamat, mille on kirjutanud sinu kodukohas elav või elanud kirjanik – Epp Petrone “Kas süda on ümmargune” (Elisa), Epp Petrone “Lastekirju” (Elisa)
- Kunstiraamat või kunstniku elulugu vm. kunstiga seotud raamat – Anne Girard “Madame Picasso” (raamatukogu)
- Sinu lapsepõlve lemmikraamat – Eno Raud “Sipsik”
- Raamat, mille tegevus toimub kosmoses – Mauri Kunnas “Kõigi aegade kosmoseraamat” (raamatukogu)
- Raamat, mida tahad väga lugeda, aga mis teemade alla ei sobi – Henry Jakobson “Isa blogi” (kodus)
- Sinu lemmikkirjaniku raamat, mida sa veel lugenud ei ole – Alessandro Baricco “Emmaus”, Alessandro Baricco “Novecento” (raamatukogu)
- Õudukas, väga sünge sisuga raamat – Thomas Harris “Voonakeste vaikimine” (raamatukogu)
- Raamat kirjastuse Varrak sarjast “Varraku ajaviiteromaan” – Natalie Meg Evans “Kleidivaras” (raamatukogu)
- Raamat ER sarjast “Põhjamaade romaan” – Lars Saabye Christensen “Modell” (raamatukogu)
- Raamat, mille pealkirjas on mingi ilmastikunähtus (udu, vihm, jää, vms) – Carlos Luis Zafon “Uduprints” (Elisa), Mathama “Jääminek” (raamatukogu)
- 33. raamat sinu kodu raamaturiiulis – Riin Tuttelberg “Tom õpib rahamängu” (kodus)
- Raamat, mille kaanel on üks eemalduv inimene – Gayle Forman “Kui ma jään” (raamatukogu)
- Raamat, mille kaanel on kaunis kleidis naine – Paulo Coelho “Spioon” (Elisa)
- Raamat, mille põhjal on tehtud film – Otfried Preussler “Krabat” (raamatukogu), Winifred Watson “Preili Pettigrew’ võrratu päev” (raamatukogu)
- Raamat, mille suhtes on sul eelarvamused – Mihkel Raud “Kus ma olen ja kuidas sina võid palju kaugemale jõuda” (Elisa)
- Raamat, mille pealkirjas on värv – Carolyn Keene “Rubiinpunase gaselli mõistatus” (kodus)
- Mitteilukirjanduslik raamat – Giulia Enders “Võluv soolestik. Kogu tõde ühe alahinnatud elundi kohta” (Elisa, hiljem kodus)
- Raamat, mille tegevus toimub mõnes suurlinnas – Hille Hanso “Minu Istanbul. Poolik ja tervik” (lugeris)
- Autori debüütromaan – Amy Tan “Õnnerõõmu klubi” (raamatukogu)
- Mõne rahva müüdid või muistendid – Austraalia aborigeenide legendid (e-raamat)
- Raamat, mida sa mäletad oma lapsepõlvekodu riiulilt – Mira Lobe “Vanaema õunapuu otsas” (Elisa)
- Raamat, mille pealkirjas on number 7 või 17 – Friedrich Reinhold Kreutzwald “Kuidas üks kuningatütar seitse aastat oli maganud” (Elisa)
- Raamat autorilt, keda grupis 2016. aastal enim loeti – J.K.Rowling/Robert Galbraith “Career of Evil” (e-raamat)
- Raamatukogu “uue kirjanduse” v. “populaarse kirjanduse” riiul – Neil Gaiman “Eikusagi” (raamatukogu)
- Ulmekirjanduse klassikasse kuuluv raamat – Douglas Adams “Pöidlaküüdi reisijuht galaktikas” (raamatukogu)
- Raamat nimekirjast 1001 või 101 raamatut, mida elus lugeda – Haruki Murakami “Kafka mererannas” (raamatukogu)
- Raamat, mille kaanepildil on raamat – Stefan Bollmann “Naised, kes loevad, on ohtlikud” (raamatukogu)
- Kaks samasuguse pealkirjaga raamatut – Margaret Drabble “Punane kuninganna”, Victoria Aveyard “Punane kuninganna” (raamatukogu)
- Raamat, mille tegevus toimub väljamõeldud maailmas – Victoria Aveyard “Klaasmõõk”, Haruki Murakami “1Q84 III osa” (raamatukogu)
- Raamat ERK sarjast “Seiklusjutte maalt ja merelt” – Henry Rider Haggard “Kuningas Saalomoni kaevandused. Seeba kuninganna sõrmus” (e-raamat)
- Raamat autorilt, keda aastal 2016 grupis ei loetud – Elisabeth Aspe “Aastate pärast” (e-raamat)
- Erootiline romaan – Alessandro Baricco “Siid” (raamatukogu)
- Raamat, mille tegevus toimub üksildases majas või paigas – Neil Gaiman “Ja tee lõpus on ookean” (kodus), Katrin Pauts “Politseiniku tütar” (Elisa)
- ÜLLATUS: Üks raamat ERRi kultuuritoimetuse valikust: 90 raamatut 90 päevaga Antoine de Saint-Exuperie “Väike prints” (raamatukogu)
Kes postitusega siiamaani jõudis, siis kirsiks tordil jagan ka oma raamatute ülevaate exceli tabelit – https://docs.google.com/spreadsheets/d/1uEOX0Tl-haokB50eEHVyCeUv9Hcyv3gC8Ew9s-NLYDE/edit?usp=sharing
Mõnusat uut lugemisaastat!
.oOo.
Nagu ikka, kui sul tekib selles postituses olevate teemade kohta rohkem küsimusi või tahad oma kogemusi jagada, anna sellest mulle teada e-maili teel, sotsiaalmeedias #tegutseteadlikult, Instagramis @riina.arund, Facebooki lehel “Riina tegutseb” või tule Tegutse teadlikult gruppi mõtteid jagama!