Riina tegutseb
  • Esileht
  • Minust
    • Kirjutamised mujal
  • Võta ühendust

Riina tegutseb

  • Esileht
  • Minust
    • Kirjutamised mujal
  • Võta ühendust
Jalatsid

Kuidas jalgu mõõta? Praktiline juhend

26. juuli 2018
Kuidas jalgu mõõta? Praktiline juhend

Olen juba mõnda aega paljajalujalatsite teemat uurinud ja sellest siin blogiski juttu teinud. Seda tüüpi jalatseid päris tavalisest poest osta pole veel võimalik. Nii tuleb paljajalujalatseid internetipoodidest tellida ja selleks, et jalatsid sobivas suuruses osta tuleb jälgida jala mõõtusid, mitte numbrit. Kuidas jalgu mõõta, et tulemus jalatseid tellides kasutatav oleks?

Siin toodud soovitused kehtivad nii täiskasvanute kui laste puhul ja hea on see kõigepealt ise läbi teha oma jalgadega ja miks mitte nii, et laps juures on. Nii saab ta aimu, mis toimuma hakkab ja on ka rohkem koostöövalmis, kui tema jalgu mõõtma asuda.

Mõõtmise kellaaeg

Jalgu tuleks mõõta üldiselt õhtul – kui jalad kipuvad päeva jooksul pisut paiste minema, siis on hea võtta kõige suurem võimalik mõõt. Nii võivad õhtul proovitud jalanõud hommikul küll pisut suured tunduda, aga ei jää päeva jooksul väikseks.

Laste puhul on kellaaeg oluline pigem seetõttu, et mõõta tuleks laste jalgu siis kui nad ei ole liiga väsinud ega liiga näljased. Nii on nad rohkem valmis koostööd tegema. Kui metoodika on selge, siis ei ole tegelikult laste jalgade mõõtmisele vaja kulutada rohkem kui mõned minutid.

Kas sokkidega või ilma?

Üldiselt soovitatakse mõõta jalgu selles varustusastmes, kui need jalatsit kandes hiljem olema hakkavad. Nii tuleb näiteks palja jalaga kantavate suvesandaalide jaoks mõõdud võtta palja jala järgi, kevad-sügis jalatsite jaoks sokkides ja talvejalatsi jaoks paksemate sokkidega. Kui on harjumus kanda talvel jalatsites villaseid sokke, siis tuleb mõõt võttagi villastes sokkides.

Samas, mina olen seda meelt, et sokkide jaoks vajaliku varuga on ikkagi võimalik jalatsit tellides arvestada ja neid mõõtusid erinevate sokkidega on raske meeles pidada või tüütu iga kord üle mõõta. Kui mõõt on palja jala järgi olemas, siis saab juba igasugust varu lisaks arvestada. Kui mõõt on soki järgi, võib see minu arvates omajagu segadust tekitada.

Siiski võib jala kuju sokkidega koos ka pisut erineda, pigem siis väiksemaks/kitsamaks kui suuremaks. Igatahes – otsustamise koht sulle, kes sa mõõtmise ette võtad 🙂

Siinjuures on veel üks mõte see, et kui mõõt on palja jala järgi võetud ja kasutatud näiteks minu karbi metoodikat, siis saab sokkides sellele samale mõõdule peale astudes näha, kui palju varu peab soki jaoks lisaks arvestama 🙂

Abivahendid

Minimaalselt on mõõtmise jaoks vaja võtta üks paberileht, kirjutusvahend ja mõõdulint või joonlaud.

Mina olen kasutanud abivahendina üht karpi, mille sisse panen vahel paberilehe. Nii saan seda sama karpi korduvalt kasutada. Sinna karbi sisse on võimalik laste puhul ka jalatsite tootjate poolt pakutud talla mall sisse panna ja nii saab parema ülevaate sobilikust suurustest.

Lapse jala mõõtmine karbisLisaks on võimalik kasutada ka spetsiaalseid jala mõõtmise abivahendeid. Mõned neist mõõdavad vaid jala või jalatsi pikkust, mõned annavad infot ka jala/jalatsi laiuse kohta. Pildil olevat Plus 12 mõõtmise abivahendit saab osta näiteks Memme.ee e-poest. Selle puhul tuleb meeles pidada, et vidin annab mõõdu kohe 12 mm pikema. Kui juhtumisi tahaks jalatsile natuke suuremat varu jätta, siis peab natuke arvutama.

jala-suurus-abivahend-plus-12

Jala mõõtmiseks: Aseta oma lapse jalg paljalt või jala ümber olevate sokkidega plus12 peale ja mõõda pikkus. Plus12 lisab automaatselt 12mm. Näiteks kui plus12 näitab, et jala pikkus on 180mm, siis jalg on 168mm pikk ja jalatsi pikkus peaks olema vähemalt 180mm. Kirjuta üles suurema jala pikkus mm-tes. (Memme.ee)

Ise mõõtes on minu arvates vähem segadust 🙂

Võimalikud variandid, kuidas jalgu mõõta

Kui sobilik aeg ja varustus on valitud, siis tuleb mõõtmine ette võtta. Esimestel kordadel võib selle peale rohkem aega kuluda, hiljem on see aga mõne minutiga tehtud. Erinevatel viisidel mõõtes on võimalik kõige täpsem info koguda.

Variant 1 – paberilehel seistes

Pane puhas paberileht põrandale ja astu ühe jalaga paberile. Jälgi, et keharaskus oleks jalal. Tõmba kirjutusvahendiga ring ümber jala ja jälgi, et kirjutusvahend oleks sirgelt püsti ja ei läheks nurga all jala serva alla.

Täiskasvanutele: keera jalga pisut sisse ja väljapoole ilma jalalaba maast tõstmata. Jälgi, kas joonistatud piirid on endiselt piisavad.

Mõõda jala kõige laiem koht ühest servast teise ja pikkus kõige pikemast varbast kannani.

Väike miinus on siinjuures see, et kui kirjutusvahendiga nurga all joon tõmmata, võib see mõned millimeetrid väiksema tulemuse anda. Barefoot jalatsite puhul võib see paar millimeetrit terve numbri vahe olla.

Variant 2 – vastu seina

Pane puhas paberileht lühemat serva pidi seina äärde. Astu paberile nii, et kand on vastu seina ja jälgi, et keharaskus on jalal. Märgi kirjutusvahendiga kõige pikema varba serv.

Võid kasutada ka näiteks paksu raamatut – pane see kõige pikema varba ette ja astu jalaga eemale. Natuke sarnane laste seina ääres pikkuse mõõtmisele 🙂

Jala laiuse mõõtmiseks pane jalg siseküljega vastu seina ja märgi väliskülg ära. Seejärel kirjuta üles sentimeetrid ja ongi mõõdud olemas.

Variant 3 – karbi sees (minu lemmik)

Minu isiklik lemmik viis, kuidas jalgu mõõta, on karbi sees mõõtmine. Karp peaks olema pisut tugevamate servadega, et jala laiemaks vajumisel need karbi serva laiali ei vajutaks. Karbiga mõõtmine on eriti laste puhul väga lihtne – pole vaja seda ilma põrandaliistuta seina otsida. Pliiatsiga mitmeid tiire ümber jalgu joonistades kipuvad lapsed ka liialt nihelema, sest kõdi on 🙂

Karbi sisse võib panna paberi, aga ei pea. Astu karbi sisse, keharaskus jalal, pane kand ja jala sisekülg karbi servadega tasa. Märgi ära ülejäänud jala piirjooned. Korda sama teise jalaga. Mõõda ära ja ongi olemas! Tee mobiiliga pilt, pane omale meili peale ja mõõdud on alati käepärast 🙂 Selle variandiga on ka lihtne kontrollida, kas lapse jalg on vahepeal kasvanud.

Jala suuruse mõõtmine, abivahendiks karp

Jala mõõdud saab märkida karpi või kasutada karbi põhjas puhast paberit.

See meetod toimib väga hästi ka näiteks väikse alles kõndima hakanud lapsega, kes seina ääres paigal ei püsiks ja kellega niisama paberile püsti toetades paber alt ära võib libiseda. Samuti toimib see hästi püsimatu kolmeaastase või mõõtmist tüütuks pidava seitsmeaastasega.

Kõrge või madal jalg?

Seda, kas tegemist on kõrge või madala jalaga, saab kõige paremini aru jalatseid proovides. Olen näinud soovitusi mõõta jalg ära päka ümbert, aga pahkluu eest on täpset mõõtu raske saada ja seda raskem on hinnata, kas tegemist on nüüd siis madala, keskmise või kõrge jalaga.

Päris asjaliku soovituse andis selle kohta minu arvates Piret Paljajalujalatsid blogis: “Oluline on ka jala kõrgus. Ma pole veel näinud ühtegi viisi mõõtmaks ja võrdlemaks jala kõrgust, aga see tuleb tavaliselt välja kui proovida jalga mõned jalatsipaarid ning miski ei mahu jalga või krõps ei ulatu kinni (või ulatub maha).”

Zeazoo sandaale Kolmesele valides oli võimalus väljaprinditud mallil üks pabeririba välja lõigata ja seda ümber jala keerata, et sobilikum jalatsi suurus valida. Mõnedel tootjatel on võimalik valida näiteks pikemad krõpsud, et kõrgemale jalale ka jalats sobiks (näiteks Plae).

Zeazoo jalatsi valimise mall

Mall tuleb välja printida. Kontrollida, et 5cm märk on joonlaual ka 5 cm ja seejärel vastavalt juhistele edasi tegutseda.

Lühijuhis

Nii et kokkuvõttes ja lühidalt edu toovad tegurid, kuidas jalgu mõõta ja vajalik tulemus saavutada:

  1. Varu abivahendid (paberileht, kirjutusvahend, soovi korral karp, sein, paks raamat vms)
  2. Mõõda püsti seistes, keharaskus jalal
  3. Mõõda paljajalu, sokkides või villastes sokkides, sõltuvalt sellest, millise jalatsi jaoks vaja on (või arvesta hiljem jalatseid valides lisavaru)
  4. Märgi jala pikkus ja laius paberile
  5. Mõõda sentimeetrites

Jalatsitootjate nüansid

Veel ühest nüansist tahaks ma rääkida 🙂 Nimelt tuleb jalatsit tellides jälgida tootja poolset soovitust jala mõõtmiseks. Mõned tootjad mõõdavad jala pikkust pisut viltu, mõned tootjad arvestavad kahe paralleelse joone (kand ja varvas) vahel olevat mõõtu.

Jala ja jalatsi mõõtmine (Zeazoo)

Zeazoo arvestab laiuse ja pikkuse mõõtu väikse nurga all diagonaalis, mitte otse.

Nii et seda tasub siis arvestada ja jälgida!

Lisaks tasub uurida, kas tootjal on olemas jalatsi talla mallid, mida välja printida saab ja millele astudes sobiliku suuruse välja valida saab. Erinevate tootjate ja mudelite kohta saad lisainfot otsida nii Barefoot jalatsite Facebooki grupist kui ka Paljajalujalatsid blogist.

.oOo.

Kui sul tekib selle teema kohta rohkem küsimusi või tahad oma kogemusi jagada, anna sellest mulle teada e-maili teel, sotsiaalmeedias näiteks Facebooki lehel või tule Tegutse teadlikult gruppi mõtteid jagama!

barefootbarefoot jalatsedutegurhowtojalatsidjuhendjuhiskuidaslühijuhismõõtminepaljajalujalatsidtellimine
6 kommentaari
0
Facebook Twitter Google + Pinterest
Riina Arund

Olen kolme vahva põnni ema ja kõik päevad on väljakutseid täis. Püüan neile vähem või rohkem teadlikult läheneda. Minu päev on korda läinud, kui olen saanud oma kogemusi jagada ja kellelegi oma teadmiste ning oskustega abiks olla.

Eelmine postitus
Nädala mõtted #15: tänulik olemise kunst
Järgmine postitus
Huviringid lapsele – miks ja mida valida?

You may also like

Vestlusring “Liikumismustrid igapäevaelus”

7. nov. 2018

Clevermess mõõtmisvahend – jalatsi mõõtmine

8. okt. 2018

Potitreening – kuidas mähkmetest vabaks saada

28. mai 2018

Elu kolme lapsega: nädala mõtted #3

20. apr. 2018

Jooksmine, turnimine ja paljajalujalatsid

20. veebr. 2018

Nädala mõtted #9: lapsed tegutsevad kodus ja õues

2. juuni 2018

Laste jalatsid kevadeks ja suveks – ideaal ja...

16. apr. 2018

5 sekundi reegel: kuidas endale jalaga tagumikku anda

1. mai 2018

Plus12 mõõtmisvahend – praktiline juhend

19. sept. 2018

Võimlemissussid lapsele kooli rütmikatundi

5. sept. 2018

6 kommentaari

Vestlusring "Liikumismustrid igapäevaelus" - Riina tegutseb 7. nov. 2018 - 10:57

[…] valida ja millised mudelid milliste jalakujudega kokku sobivad. PS! Enne soovituste küsimist, mõõda alati jala pikkus ja laius üle, nii saad kiiremini vajaliku info […]

Clevermess mõõtmisvahend – jalatsi mõõtmine | Riina tegutseb 8. okt. 2018 - 09:25

[…] jala kui jalatsite mõõtude teadasaamiseks. Mõni aeg tagasi kirjutasin erinevatest võimalustest, kuidas jalad ära mõõta, et sobilikus suuruses jalatsid saaks valida. Veidi aega tagasi said kirja ka plus12 […]

Plus12 mõõtmisvahend – praktiline juhend | Riina tegutseb 19. sept. 2018 - 14:53

[…] Plus12 mõõtmisvahend on jala ja jalatsite mõõtmisvahend, mis lisab mõõdetud pikkusele vaikimisi 12mm, et ei oleks jalatsite valikul vaja eraldi suuruse varu arvestada. See võib tunduda pisut segadust tekitav ja seepärast otsustasin, et üks eestikeelne kasutusjuhend oleks siin asjakohane. Postituse sees ja lõpus on viited, kust selle kohta rohkem uurida saab. Mõni aeg tagasi kirjutasin ka muudel viisidel jalgade mõõtmise kohta juhised. […]

Võimlemissussid lapsele kooli rütmikatundi | Riina tegutseb 5. sept. 2018 - 15:38

[…] Lapse jala mõõtmise kohta jagasin mõni aeg tagasi soovitusi. Minu jaoks on olnud kõige lihtsam meetod kasutada kingakarpi ja sinna jala mõõt sisse joonistada. Teen jala joonise mõlema jalaga ja pildistan selle üles. Panen selle omale Google piltidesse, drive-i või saadan näiteks Jürgenile e-mailiga. Nii on see mul alati käepärast, kui vaja peaks olema. […]

Janika 5. aug. 2018 - 00:27

Minu lemmik veel kergekaalulise 15-kuusega- panen ta põrandal asuva printeri peale seisma ja lasen talla alt koopia välja. Pärast hea joonlauda sättida ja mõõte võtta.

Riina Arund 5. aug. 2018 - 09:59

Tundub vist, et paned koopiamasina peale? See tundub ka päris hea variant väikestega, kes paigalseismise ideest hästi aru veel ei saa.

Kommenteerimine on suletud.

Selleks, et midagi muutuks, tuleb midagi muuta. Unistada suurelt, alustada väikselt ja tegutseda. Siia lehele olen kokku kogunud oma mõtted ja kogemused. Vaata ringi ja loodan, et saan sulle kuidagi kasulik olla.

- Riina -

Kus mind kohata?

Promotion Image

Uued postitused

  • Pesamuna sai 2-aastaseks #kolmaslaps

    4. veebr. 2019
  • Vestlusring “Liikumismustrid igapäevaelus” 26.01.2019

    21. jaan. 2019
  • Millised laste õueriided meil talvel kasutuses on?

    7. jaan. 2019
  • Miks ma blogipostitusi ei ole kirjutanud

    3. jaan. 2019
  • Parim sünnipäevakingitus on aeg? sõbrad?

    14. nov. 2018

Teemad

  • Ajalugu (1)
  • Elu kolme lapsega (7)
  • Elukorraldus (41)
    • Koolijutud (1)
    • Toidujutud (7)
  • Isiklik areng (10)
    • Koolitus (1)
  • Liikumine (20)
    • Jalatsid (9)
    • Orienteerumine (3)
    • Riietus (4)
  • Perekond (14)
    • Imetamine (2)
    • Kolmas laps (5)
    • Teadlik vanemlus (4)
    • Traditsioonid (4)
  • Raamatud (1)
  • Raamaturiiul (8)
  • Tervis (6)
    • Haigused (6)

Ajalugu

Facebooki grupp

Instagram

  • Aeg on mu beebid suurte laste vastu vlja vahetanud Kige
  • Laupeval 2601 kell 14301600 memmepood ja liliputieesti poes telliskivi57 tallinn
  • kskord kisime kigi kolme lapsega pluss naabritdruk kodulhedasel mekesel kelgutamas
  • Puhkuse veedame kik Viljandis! Hid jtkuvaid phi ja vtke aega
  • Sidame kaheks ndalaks kodust ra Kige olulisem on kaasa pakitud
  • Meile peaks lhiajal nd rohkelt nne uele tulema Saime hommikul
  • Snnipevad on toredad  tna oli vike eelsoojendus homsele sest
  • Juba mitu htut siin Viljandis on meie vike 1a 9k
  • Aja jlg pildis  meie Esimene alustas sel aastal kooliteed
Facebook

@tegutseteadlikult

No images found!
Try some other hashtag or username
  • Facebook
  • Instagram

@2018


Üles üles