Teate, mis ma ükskord avastasin? Või no õigemini teadvustasin endale. Meie pere lapsed söövad lasteaia päevadel neli korda päevas sooja toitu!
Kodus olemise päevadel on muidugi rutiin ja toidukorrad teistmoodi, aga no need lasteaiapäevad…
Hommikusöögiks puder
Hommikut alustavad nad üldiselt pudruga, vahel harva munatoiduga (omlett, härjasilm, auguga sai vms) ja isegi pühapäeva hommikuti on pannkoogid (vahel soolase täidisega, üldiselt moosiga). Mõni aeg tagasi katsetasime seda, et jätsime laupäeva hommikuks lastele krõbinakausid lauale, et nad meid äratama ei tuleks. Tulemuseks oli see, et lastel oli terve päeva söömine häiritud, sest krõbinatest läks kõht umbes tunniga uuesti tühjaks, aga samas nad putru või muud mõistlikku polnud valmis sööma.
Kui juba päeva kräpiga alustada, siis üritati seda maksimaalselt terve päeva jätkata. Krõbinate söömine on neil endiselt väga meele järele, kuid nende osas on meil reegel paigas – kui soovitakse krõbinaid, peab enne olema mingit korralikku toitu söödud. Juhul kui nad ei sööks kodus hommikust ja see osa jääks lasteaeda, oleks neil sellegipoolest soe hommikusöök ootamas – lasteaiaski pakutakse hommikuks putru.
Soe lõunasöök
Seejärel ootab neid soe lõunasöök. Lasteaias on vahelduvatel päevadel supp või praad ning magustoit. Seejärel lõunauinak ning pärast magamist pakutakse õhtuoodet, mis on ka supp või praad – erinev sellest, mis lõunaks oli. Ainult reedeti on selle asemel mingi pirukas või koogitükk.
Seega selleks hetkeks kui lapsed lasteaiast pärast lõunaoodet koju tulevad, on nad juba kolm korda sooja toitu söönud. Meil on kombeks aga kodus õhtuti ka sooja toitu süüa – vanima lapse soove arvestades on selleks enamjaolt praad – kasvav laps jne. Pealegi on pojal kaks korda nädalas ujumistrenn ja ka eelkool võtab pigem energiat, nii et pakkuda selle järel mingit kerget ampsu ei tundu ka hea mõttena.
Neljas kord soe toit
Nii neil lastel see neljas kord sooja toitu süüa päeva jooksul tulebki. Jälgime vaid, et õhtusöögi portsjonid oleksid lastel mõistlikud (st pigem väiksed) ja ei sunni neid suuri koguseid ära sööma. Kui kõht saab täis, siis kõht saab täis. Tuletame neile vaid meelde, et kui söögiaeg on läbi, siis on köök suletud ja rohkem toitumist enne magamaminekut ei toimu 🙂
Kodus olemise päevadel teine rütm
Kodustel päevadel on aga lood pisut teised – siis on soe hommikusöök ikka menüüs, lõunaks on vahelduva eduga supp, mingi eelmisest õhtust järelejäänud toit, soojad võileivad vms. Kuidas ma toidukordadeks inspiratsiooni kogun, saad lähemalt lugeda siit Nädala menüü koostamine ja planeerimine. Ja mida ma siis teen, kui hakklihast kõrini saab, selle kohta saad lähemalt lugeda siit Jälle hakkliha! Kas sind on see ka ära tüüdanud?
Küll aga on elu näidanud, et lastel läheb kõht ikka samadel aegadel tühjaks kui lasteaiapäevadel. Kuna päeva rütm on minu jaoks teine, siis ei pruugi alati olla võimalust nii kiirelt midagi valmistada.
Nendel hetkedel on väga abiks sügavkülmast võetavad marjad või mõni puuvili, mis söögiisu liialt ei riku. Õhtuks on ikka soe söök (ja makaronid ketšupiga sinna meie peres üldiselt ei kuulu). Olen tähele pannud, et sellistel päevadel kui söömise rutiin on rikutud, küsivad lapsed ka tihedamini õhtul enne magamaminekut mingit viimast ampsu.
Pakume siis neile juustu või mõne lonksu piima ja jälgime, et sellest harjumus ei tekiks 🙂 Järgmine toidukord on hommikul, nagu ikka!
.oOo.
Nagu ikka, kui sul tekib selles postituses olevate teemade kohta rohkem küsimusi või tahad oma kogemusi jagada, anna sellest teada e-maili teel, sotsiaalmeedias #tegutseteadlikult, Facebooki lehel või tule Tegutse teadlikult gruppi mõtteid jagama!
1 kommentaari
[…] proovin nüüd ja vaatan, kuidas edeneb. Kui lapsed lasteaias käisid ja koju jõudmise ajaks kolm korda sooja toitu päeva jooksul juba söönud olid tegi see õhtusöögi planeerimise ka natuke keerulisemaks. Ühest küljest ei […]
Kommenteerimine on suletud.