Kaheksas nädal on linnutiivul möödunud. Käisin vahepeal Londonis ühes töötoas, minu abiline käis viimast päeva kohal ja tegin mõned huvitavad avastused lapsepõlvest pärit mustrite kohta. Elu kolme lapsega on väsitav ja põnev nagu ikka.
Eelmisel korral uurisin uudiskirja osas mõtteid, aga otsustasin GDPR valguses selle teemaga hetkel rohkem mitte tegeleda. Kui sul on huvi mõne siin blogis oleva teema kohta lähemalt uurida või uute postituste kohta teavitusi saada, siis selleks on vähemalt kaks võimalust:
- Tegutse teadlikult Facebooki grupp – https://www.facebook.com/groups/tegutse Tegin grupi selleks, et vahel mõne teema osas natuke rohkem arutelu tekkida võiks. Kui leht on avalik, siis grupi puhul on võimalik teha nii, et see oleks küll leitav, aga kommentaarid ja jutud avalikult leitavad pole. Kes ei teadnud veel, siis avalikel Facebooki lehtedel avalikke postitusi kommenteerides võivad need kommentaarid hiljem ka Google otsingutes välja tulla.
- Tegutse teadlikult Facebooki leht – sellele lehele postitab minu blogimootor postitused automaatselt kui ma postitused avaldan. Nii et info on seal ka kättesaadav ja kommenteeritav.
Elu kolme lapsega: nädala toredaim hetk
Mu standardid on päris madalale langenud. Või äkki ei ole ka. Minu arvates oli selle nädala üks toredamaid hetki see, kui me neljapäeva õhtul üle pika aja terve perega viiekesi õhtusöögilauas istusime.
Keetsin täna päev otsa hernesuppi ja see on kõigi jaoks nii lemmik, et lauda istumist ei pea mitu korda paluma. Jürgen tuli töölt tavapärasest varem, sest ta tahtis lastega orienteeruma minna. Mina sain ka söögi tavapärasest varem valmis ja nii need tingimused kokku sobilikuks sattusidki.
Muidugi pole halba ilma heata – söömisele kulus kõik aeg ära ja metsa kahjuks ei jõudnudki.
Liikumine ja iga ilmaga õues

Kolmesega Nõmmel metsas uitamas
Liikuma ja loodusesse oleme sel nädalal päris üksjagu jõudnud. Õues on ilmad ju mõnusad ja seda kasutame täiega ära. Nädalavahetusel kui ma ära olin, said lapsed hoolega minu vennalastega koos tegutseda. Nädala sees aga peavad lapsed rohkem koduaiaga leppima.
Kolmene käib endiselt Helde puu lastehoius ja nemad käivad ikka teisipäeviti ja neljapäeviti Nõmmel Trummi kandis jalutamas. Täna tegime lastega enne Nõmme spordikeskuse juurde minekut väikse tiiru Külmallika tänavat pidi suusahüppetorni juures ja see oli väga mõnus. Imeline linnulaul, fantastiline roheline küllus ja mitte liiga kuum õhk – nautisin iga hetke.
Lugemiselamus: miks, kuidas ja mida?
Sattusin mõni aeg tagasi Simon Sinek raamatu “Start with why” soovituse otsa. Vaatasin autori Ted ettekannet ja otsustasin, et raamatut mul tegelikult lugeda polekski tarvis. Ta selgitas juba videos põhimõtted päris hästi lahti.
Püüdes leida õnne või edu valemit, keskenduvad väga paljud inimesed või organisatsioonid sellele, MIDA või KUIDAS teha. Kestva edu, õnne- ja rahulolutunde tekkimine on seotud peamiselt aga oma MIKSIga kooskõlas elamise ja tegutsemisega. (Apollo.ee)
Küll aga tundus mulle, et ma tahaksin teema kohta veel uurida. See läks päris hästi kokku ka Mel Robbinsi koolitusel õpitavaga ja otsustasin raamatukogust võtta omale Simon Sineki raamatu “Leia oma miks” (Apollost saab osta).
Oma miks-i leidmisega pidavat selline huvitav lugu olema, et on olemas terve hulk inimesi, kelle jaoks MIKSi leidmine ei ole üldse tähtis. Nad on õnnelikud ja oma eluga rahul ka ilma konkreetset oma MIKSi teadmata. Samas on vahel inimesed mingis elu etapis oma asjadega natuke jännis ja ei suuda edasi liikuda. Siin tuleb kasuks pisut oma MIKSiga tegeleda.
Isiklik MIKS kujuneb inimestel hilises teismeeas ja püsib praktiliselt muutumatuna terve elu. KUIDAS ja MIDA võib aja jooksul muutuda, aga see sisemine MIKS jääb alati samaks. Isikliku MIKSi leidmiseks on raamatus toodud päris põhjalik õpetus. Esiteks on vaja selleks omale partner leida. Seejärel tuleb meenutada oma erinevatest eluperioodidest u 10 erinevat olukorda – stiilis “ühel suvel oli üks selline olukord”, mitte “alati igal suvel käisime…”. Partneri roll on neid lugusid kuulata, täpsustada ja aidata neist lugudest üles leida neid läbivad jooned.
Seejärel tuleb tegeleda MIKSi sõnastamisega ja parim, kui sinna juurde tekib kõige selle läbitegemisega ka KUIDAS. Seejärel on võimalik seda MIKSi sõnastust veel parandada, testida oma lähedaste ja sõprade peal ning seejärel oma elu täisväärtuslikumana edasi elada.
Isiklik areng: mustrite teadvustamine
Mul on selline avastuste nädal isikliku arengu osas olnud, et ei oskagi kohe kuskilt otsast seda kirjeldama hakata. See Mel Robbinsi koolitus, millel osalen, pani mind väga palju küsimusi endalt küsima. Samad ideed aga erinevas valdkonnas tekkisid ka Londonis kehatüve süvalihaste (core) taastamise programmi töötoas.
Kui tekib olukord, et ma mingist olukorrast enam kuidagi edasi ei saa, siis võib see vabalt tulla sellest, et ma olen langenud mingi mustri kordamisse. Näiteks avastan ennast ikka ja jälle laste peale kurjustamast, kui nad ise midagi teha üritavad ja see neil ei õnnestu. Või ärritun selle peale kui keegi ütleb mulle, et nende arvates istuvad mu lapsed mulle pähe.
Keerulisem on aru saada mustritest olukorras, kus näiteks töökoht millegipärast ei klapi, dieedi pidamine ei õnnestu, mingiteks tegevusteks “pole aega” jne. Päris tihti olen minagi endalt kuskil olukorras küsinud, et mis mul siis ikkagi viga on, et mul asjad ei õnnestu. No näiteks see Kolmese lasteaia teema. Kui palju kordi ma muudkui kurjustasin endaga, et miks ma lapse lasteaeda viimisega hakkama ei saa ja mis mul ometigi viga on?
Päris palju väärt asendusküsimus on siinjuures hoopis “mis juhtus?”. Milline varem juhtunud ja läbielatud olukord on tekitanud mustri, millest ma enam justkui välja ei saa? Ka siin on võimalik endale valetada ja valed seosed ja põhjused leida. Kui olukorra teadvustamisest ei piisa, et edasi liikuda, tuleb veelgi sügavamale enda sisse minna.
Vahel selgub, et mõnede teemadega on võimalik edasi liikuda vaid spetsialisti abiga. Ja see on täiesti okei, siis tuleb lihtsalt see õige spetsialist leida.
Avastused
Minu kaks avastust, millest ma võib-olla teinekord pikemaltki kirjutan:
- Kui keegi ütleb mulle, et ta on tähele pannud, et mu laps istub mulle pähe, siis see võib vabalt olla selle inimese viis mulle öelda “ma ei mõista sind ja sinu laste kasvatamise meetodeid, sest need on minu kogemusest nii erinevad”. Ma ei pea ennast halvasti tundma, sest see mittemõistmine on teise inimese probleem.
- See võib vabalt minu teismeeast pärineda, et ma olen endas kaevates leidnud üles soovi naiste enesekindluse tõstmise teemadega tegeleda. Mulle meeldiks väga, kui saan jagada naistele tööriistu ja meetodeid, mida katsetada ja kasutada, et nad paremat, enesekindlamat ja rõõmurohkemat elu saaksid elada.
Kõige rohkem tunnen puudust
Abilisest, kes aitaks kodutööde ja lastega. Ring on täis saanud ja olen tagasi punktis 0, kus mul ei ole ühtegi välist abilist, kes mingites igapäevatoimetustes aidata saaks. Minu senine abiline asus täiskohaga tööle ja ta käis eile viimast korda meile süüa tegemas. Õppimiskogemuse analüüs tuleb ka kindlasti teha 🙂
Järgmisest nädalast ootan kõige rohkem…
… seda, et mu uued paljajalujalatsi tüüpi suvised sandaalid kohale jõuaksid 😀 Ja tegelikult ootan ma neid Kolmese lastehoiu päevi ka, sest seal Nõmme kandis õues jalutamas käia on väga tore!